Köpölyözés

A köpölyt már nagyon rég óta használják, ugyanis már az őskorban is használatos volt, akkoriban állatok felmelegített szarvát használták köpölyözésre, ezzel enyhítettek bizonyos fájdalmakat és napjainkban is egyre többen használják.
Számos fajtája van: bambusznád-, kerámia-, szilikon- és üvegköpöly.
A köpölyözést alapvetően 2 féle csoportba oszthatjuk: hideg köpölyözés és meleg köpölyözés.
Alkalmazás szerint használhatuk a köpölyöket: villámköpölyként (éppen csak ráteszik a felületre és le is kapják), ennek hosszabb változata az ültetett köpölyözés (feltesszük és alkalomtól függően 1-2 percre vagy akár kicsit hosszabb időre fenn hagyjuk), csúsztatásos köpölyözésként (mozdulatokat végzünk vele az adott területen/testrészen), illetve van mozgástartomány beszűkülés esetén mobilizációs köpölyözés (amikor felhelyezett köpölyökkel a testrészen, mozgásokat végzünk/végeztetünk a vendéggel).
Én a hideg típusú köpölyözéseket tanultam és végzem is ezen típusú köpölyözések minden fajtáját.
Szilikon köpölyöket részesítem előnyben (nem hagy kék-zöld-lila és egyéb színű foltokat), és nem fájdalmas (fájdalmas akkor lehet, ha az izom eleve érzékeny vagy fájdalmas, illetve alakformáló masszázs esetén a csúsztatásos köpölyözés vékonyabb bőrfelületen vagy narancsbőrösebb területen kellemetlen esetleg fájdalmas lehet első alkalmaknál). Nálam a csúsztatásos köpölyözés az alap hátmasszázsom eleme is, mert nagyon szeretik a vendégek, lehet vele fokozni a masszázs hatását, közben nekem is ad információkat adott esetben a vendégem izmainak, szöveteinek állapotáról. 

Köpölyözés menete
A köpölyözés önmagában nem kérhető! Ennek több oka van.
Köpölyözést mindenképpen meg kell, hogy előzze masszázs vagy minimum a területek átmozgatása, nyújtása, ugyanis hidegen nem célszerű köpölyözni (ahogy sportolni sem), problémát okozhat a szövetekben, izomban is akár. A masszázs segít előmelegíteni, előkészíteni az adott területet (felmelegíti a bőrt, szöveteket, kötőszöveteket, izmokat, így sokkal hatásosabb is a köpölyözés, és nem fog problémát okozni). Masszázs után a beállt, letapadt izmokra helyezem a köpölyt (mely alatt vákum keletkezik) és fenn hagyom vagy különféle mozdulatokat végzek, ezek a vákum mellett segítenek fellazítani az izmokat. 

Köpölyözés fajták nálam:
Ültetett/felhelyezős köpölyözés: esetén is masszázs után helyezem fel a köpölyöket, olajos testfelületre, amik fájdalmasabbak, feszesebbek a vendégemnek, és a fokozatosság elvét követve (alkalomról alkalomra emeljük az időtartamot) hagyom pár percre fenn. Ezután eltávolítom a köpölyöket. Így nem lesz sem fájdalmas - sem pedig csúnya.

Mobilizációs köpölyözés: abban az esetben szoktam ezt használni, ha mozgásszervi probléma, fájdalom vagy mozgástartomány csökkenés áll fenn (nem tuduk annyira emelni a karunk vagy mozgatni a fejünk stb) esetén szintén átmozgatás vagy masszázs után a fájdalmas letapadt/beállt részekre helyezem a köpölyt/köpölyöket s miközben a vákum hat mozgatom vagy a vendég magától mozgatja az adott testrészt. Ez segít a mozgástartományszűküléseket/ fájdalmakat/ beállásokat/letapadásokat oldani.

Csúsztatásos köpölyözés: a masszázs végén szoktam alkalmazni háton leginkább a túlterhelt izmokon. A köpöly segít a stressz káros hatásait kompenzálni, lazítja a szöveteket, izmokat. A masszázs vége felé felhelyezem a köpölyt és a masszázs szabályait, irányait betartva különféle mozdulatokat végzek az izmokon. Jót tesz a vér- és nyirokkeringésnek és immunerősítő hatása is van ezáltal. Végezhető karon (alkar, felkar), lábon, fenéken, alakformáláskor pl hason is.

Kombinált köpölyözés - Vitál masszázs: Ez a technika ötvözi a csúsztatásos és felhelyezős köpölyözést. Igazi felüdülés a túlterhelt, feszes, letapadt izmoknak. 

Szervzónás köpölyözés: igen-igen, bármilyen hihetetlen a hátunkon is vannak szervzónák. Ugyanis a gerinc csigolyái közül kilépő idegek beidegeznek szöveteket, kötőszöveteket, izmokat és végül végtagot vagy belső szervet. Ezért amennyiben indokolt és ezek az idegek nyomás alatt vannak az izmok miatt, akkor az adott csigolya melleti részeket felhelyzős köpölyözéssel lehet köpölyözni és akár így a konkrét szervre vagy a szervezetre hatni.

Arc köpölyözése: az arc izmai is meg tudnak feszülni, az izomfeszülések fájdalmakat okozhatnak, valamint ráncok alakulhatnak ki emiatt is. Az arcon cupoogtatásos köpölyözést csinálunk leginkább. Szintén arcmasszázs után ajánlott.

Köpölyözés jótékony hatásai:
- tisztítja a vért, fokozza a vérkeringést, nyirokkeringést, erősíti az immunrendszert/növeli a szervezet ellenálló képességét ezért nagyon jó egészségmegőrzésre
- beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusait
- hat a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszerre
- hatékony izomfájdalmakra, beállt-, letapadt izmok kezelésére izomlazító hatása miatt
- hatékony a stressz káros hatásainak kompenzálására
- javítja a bőr szerkezetét/struktúráját
- hatásos narancsbőrre illetve annak kialakulása ellen, valamint striák halványítására

Köpölyözés ellenjavallatai:
- terhesség
- szívproblémák, keringési gondok, egyes szívbetegségek esetén
- lázas állapotban, fertőző betegségek esetén, antibiotikum kúra esetén, szteroidos kezelések esetén
- foghúzás után2-3 hétig, műtétek után 8-12 hétig
- daganatos betegségek
- diabéteszes érbetegségek esetén
- vérhigító szedése esetén
- gyulladt visszérnél 

Igénybe vehető: 
- 3-4 naponta csúsztatásos köpölyözés esetén
- felhelyezős/mobilizációs köpölyözés esetén hetente 1x, és csak akkor ha nem látszódik előző köpölyözés nyoma
Alkalmazható: háton, karon (alkar, felkar), lábon (vádli és comb területen), farizmokon, alakformálás esetén hason, arcon csak 1 fajtája.