Fascia technikák

Mi az a fascia?
Régen a boncolások alkalmával sejtették, de nem tudták biztosra, hogy mennyire fontos ez az alkotóelemünk (hiszen mikor boncolásra került a sor, már addigra megváltozott ez a kötőszövet-kiszáradt), de az ultrahangok elterjedésével és használata során egyre több információ látott napvilágot és rájöttek mennyire fontos szerepe is van a fasciának a testünkben. Mára kiderült, hogy nagyon, de még mindig kutatják, több dolog miatt is.

Kezdjük is talán ezzel, hogy megértsük mennyire fontos is.
A fascia egy speciális kötőszövet, mely mindenhol ott van a testünkben, mint egy külső-belső búvárruha. Minden részünket beborítja, véd, összeköttetést biztosít az egyes részeink között. 12 féle képpen hálózza be mindenhol a testünket. Egy átlagos 60-70 kg súlyú embernek a fasciájának a súlya kb 15-20kg, abban egyetérthetünk, hogy nem kevés, és akkor említhetném azt is, hogy víztartalma a fasciának hasonló súlyú embereknél kb 10-15 Liter. Bizony a fasciának nagyon magas a víztartalma 60-80% (már emiatt se mindegy, hogy mennyi folyadékot fogyasztunk. Ha szeretnénk elképzelni, akkor a csirkemell fehér hártyája pl egy fascia.
Csontok esetében ezt hívjuk csonthártyának, izmok esetében izompólyának, de belső szerveinknek is van ilyen burka pl: szívnek a szívburok vagy agynak az agyhártya.
3 rétegből áll:
1. közvetlen a bőr alatt van: benne találhatóak erek, idegek, receptorok, nyirokkeringés.
2. Csontok, szervek, izmok, szalagok, ínak burkolata
3. Gerincvelő burkolata
A rétegek hatni képesek egymásra ami jó, mert ha a bőr alatti rétegen dolgozom egyes technikákkal, vagy te magad otthon (pl SMR henger), az hatással van a mélyebb rétegekre is.
Izmok esetében a fascia adja és felelős az izmok tónusáért, valamint mozgásuk képességéért, teljesítményéért. Ezért sem mindegy, hogy milyen állapotban van, ugyanis felelős a mozgásunkért is. Fascia nélkül nem lenne izommunka sem. Az izom megmozdul, elindítja a mozgást, de a fascia hajtja végre. Ha nem jó a kötőszövetünk összeáll, megrövidül, összetapad, akkor nem tudunk úgy mozogni sem.
Traumák, balesetek után is tud sérülni. A fascia tud összeugrani, nyúlni, tekeredni/csavarodni, gubancolódni/csomósodni.
A stresszre kifejezetten érzékeny a kötőszövet, összeugrik, csomósodik (ezekből alakulnak ki a triggerpontok erről bővebben az oldalamon itt lehet olvasni
https://www.masszazs-lazitas.com/triggerpont-masszazs )
A fascia csillapítja a lengést/rezgést a testünkben, mert elnyeli a mechanikus energiákat és eloszlatja a testünkön, így, ha jó állapotban van, kisebb lehet a sérülés mértéke is egy baleset során. 
Amennyiben túl van feszülve pl az izmokat burkoló réteg (izompólya) az izmok megfeszülnek, beállnak. Mint amikor egy hurkánál a belet húzzuk és kisebb helye lesz benne a húsnak és összekeményedik.
A fasciánk állapotát sok minden befolyásolja pl: a már előbb említett stressz, egyoldalú mozgás/mozgáshiány, folyadékhiány. A fasciának ugyanis 60-80%-a a víz. Ha nem iszunk eleget, a rétegek nem tudnak elcsúszni egymáson és összetapdnak. Az összetapadt fasciában könnyebben megtapadnak/megtelepednek a baktériumok, vírusok, vagy akár sajnos a rákos sejtek is (hibás sejtek). Ez a kötőszövet nagyon intelligens. Ugyanis, amely részünk nem használjuk, ott leépül, amit használunk oda viszont átépül.
De a jó hír az, hogy ez a kötőszövet nagyon jól javítható és a pozitív változásokra is jól reagál.

És erre számtalan technika van már nálam is:
1. Fascia manuális technikák, ahol a főbb fasciavonalak mentén átdolgozzuk a kötőszövetet kézi/manuális fogásokkal, ami abszolult nem fájdalmas és a hatás fokozható eszközökkel is. 
2. Fascia kés teschnika 
https://www.masszazs-lazitas.com/fasciakes
3. A már fentebb említett triggerpont masszázs
4. Köpölyözés, masszázsgép, kinezio tape, flossing (végtagokon).
Öngondoskodás formájában pedig sokat tehetünk a fasciánk állapotával SMR hengerezéssel (
https://www.masszazs-lazitas.com/smrhenger), nyújtásokkal vagy például végtagok esetében fascia gyűrűvel és karkötővel sokat tehetünk magunkért https://www.youtube.com/watch?v=sCoS6XDKdpc&t=3s.

Videóim a témában:
Fascia: https://www.youtube.com/watch?v=98PlI4US53k&t=6s
Fascia és a betegségek kapcsolata: https://www.youtube.com/watch?v=9rm2muNmOc8
Fascia és a tumorok kapcsolata: https://www.youtube.com/watch?v=61hKXvCxDCM