Hegkezelés

Hegkezelés, hegmasszázs

A hegek masszázsa, hegkezelés, nem első sorban esztétika miatt fontos. Persze, lehet bizonyos hegtípusoknál az esztétikára is hatni, de a hegmasszázs/hegkezelés a heg mögötti,környéki, melletti, alatti kötőszövetek egészségéről vagy annak egészségessé tételéről, javításáról szól valamint a későbbi ebből esetlegesen kialakuló más próblémák megelőzéséről, kialakult próblémák esetén javításáról és fájdalomcsillapításról szól..

Egy kis érdekesség:
Tudtad, hogy minden embernek, ha műtétték, ha nem van hege?
Bizony. Ugyanis születésünkkor a köldökzsinórt, ami addig éltetett minket elvágják. A köldökzsinór helyén a köldökcsonk lesz, ami leszárad, begyógyul. Ez életünk első hege és mindenkinek van.

Milyen típusú hegek vannak? 
1. Külső hegek: műtétek (+laparoszkópiás műtétek is)/ beavatkazások és sérülések nyomai a testünkön, égési sérülések, narancsbőr, pattanások, aknék hegei.
2. Belső hegek: részleges vagy teljes izom-, ín-, szalagszakadások, szerveken hegesedések pl: tüdőgyulladás utáni hegesedések stb.
3. Nem hegek, de ezeket is lehet kezelni a fascia kötőszövet rétegeinek összetapadása úgynevezett adhéziók is kialalkulhatnak a testünkben, szervezetünkben mozgáshiány illetve folyadékhiány következtében pl: izomletapadás, belső szervi összetapadások (hasfal-gyomorral, gyomor-belekkel, belek- hasfallal stb).

Mik a hegek és miért fontos a hegek kezelése?
A hegek olyan mély sérülések, ahol az őssejtrégek is sérül.
A hegek műtétek, vagy sérülések helyén keletkezett gyógyulásokból fakadó új szövetek, amiket a testünk épít a szétnyílt szövetek közé, hogy bezárja a mélyebb sebeket és a seb összegyógyuljon, ne vérezzen tovább.
Laikusként gondolhatjuk azt, hogy az új szövetek sokkal frissebbek és ez által ellenállóbbak, mint a régi szöveteink. Sajnos ez tévedés, és pont fordítva van. A régi szöveteink sokkal strapabíróbbak és ellenállóak, mint az új/friss szövetek. Azok már legjobb esetben is csak 80%-osak, és minél többször sérül egy heg, annál instabilabb lehet.
Sebeink, nem mindig megfelelő minőségben gyógyulnak össze, de amennyiben még is szép lesz a sebünk, hegünk gyógyulása, még akkor is hónapok, évek vagy akár évtizedek után is lehet próbléma a heggel vagy a heg környéki kötőszövetekkel, amelyek akár későbbi kisugárzó fájdalmakat, vagy akár belső szervi próblémákat/betegségeket/fájdalmakat okozhatnak (legtöbbször a fascián keresztül), ugyanis összetapadhatnak a régi és új szövetek. Pl: császármetszés hegeknél nagyon gyakran előfordul, hogy maga a heg szép, nem fáj, egészséges, még is 1-2 év vagy akár 10 év elteltével probléma, léphet fel, akár a méh/petefészek környékén fájdalom, vagy szervi próbléma, de akár csipőfájdalom, farizom fájdalom vagy akár comb fádalmat is okozhat, illetve derékfájdalmakat.
A "friss szövet" gyakran előfordul, hogy valahol a régi szövetbe (fasciába) kapaszkodik, összenő/összetapad vele, húzza, így tud kisugárzó fájdalmakat, más próblémákat okozni (hiszen a fascia egy mindenhol jelen lévő speciális kötőszövet a testünkben, mint egy külső-belső búvárruha, és gondoljunk bele, ha a búvárruhánk kiszakad, még ha össze is varrják nem lesz ugyanolyan és a varrások kezdeténél vagy végpontjánal vagy ha egyik öltés nagyobb mint a másik, valahol húzhatja az anyagot, de ez igaz akkor is ha pl ragasztóval összeragasztanánk előbb utóbb ott is feszülések lennének - önálló sebgyógyulás, tehát nem az a lényeg önállóan gyógyul e a testünk vagy segítenek varratokkal, hanem az új szövet már nem 100%, nem az eredeti, és ez kihathat más területekre).
Ezek miatt nagyon fontos hegeinket időnként átnézetni, s amennyiben szükséges hegkezelést, hegmasszázst is igénybe venni.

Mikortól lehet kezelni a hegeket?
A sebgyógyulás 10 nap, így már első hetektől lehet, de akkor még csak finom manuális technikákkal, 12. hét után (vagy varrás esetén a varrástól számítva nézzük ezt az idpt) már minden más technika is alkalmazható.

Lehet- e régebbi hegeket is kezelni?
Természetesen lehet, sőt, a régebbiekkel is kell ugyanúgy foglalkozni, mint a frissekkel. A kötőszövet nagyon jól reagál akkor is, ha régebbi a heg. Előfordulhat az is, hogy akár egy 10-15-20 éves heg kezd el fájni, vagy kisugárzó fájdalmakat okozni (és sokszor nem feltétlen találják meg az okát, mert nem elterjedt annyira ez a technika., illetve ha valaki nem tanulta, nem is gondol arra, hogy egy heg is tud akár ilyen pröblémákat okozni).

Milyen technikákat, eszközöket és masszázst használunk hegkezelésre?
A heg korától, állapotától és típusától is függ. Általánosságban elmondhatom, hogy használunk nyomásokat (nem fájdalmasak), húzásokat, vibrációs fogásokat. Eszközök tekintetében: hegkezelő pálcát, vibrációs eszközt, köpölyt, kinezio tapet, flossingot, fascia kést.

Milyen gyakran lehet hegkezelést, hegmasszázst végezni?
Ez a hegtől is függ (milyen régi, milyen típusú, milyen alatta a kötőszövet), de általában azt mondhatom heti 1-2 alkalom szükséges (3-4napnak el kell telnie 2 alkalom között!) és általában 4-5 alkalom kell, majd2-3x havi 1, utána fél évente érdemes újra és újra ránézni, hogy minden rendben van-e?.

Lehet-e esztétikailag javítani a hegeket?
Természetesen egyes típusú hegeknél a hegmasszázzsal/hegkezeléssel lehet esztétikailag is javítani, de elsősorban nem ez a feladatom, és ezt előre vagy látatlanba ígérni nem lehet, én pedig nem hazudok és nem ígérek/mondok olyat, ami nem biztos! De tény, hogy ha a kötőszövet javul, akkor a heg esztétikájára is kihat, így egyes hegeknél szép esztétikai változásokat is el lehet érni (szebb lehet, eltüntetni nem lehet teljesen hegkezeléssel, sokszor műtétekkel sem, hisz az újabb heg, orvostechnikai magas lézerek egyes típusoknál jól működhetnek, de az sem garancia mindig, valamint a csodakrémeknek sem szabad bedőlni). Itt a legfontosabb az egészség, hogy a későbbiekben se legyen fájdalmas a heg vagy ne okozzon kisugárzó fájdalmakat, vagy éppen belső szervi próblémákat, betegségeket.

Hegek típusai:
1. Teljesen szép és egészséges heg
2. Atróf: bőr megnyúlik, szétszakad a környékén a szövet
3. Hipertfróf: heg kiemelkedik seb felett, pirosas, kemény lesz, ez sokszor esztétikailag magától is javul 6-36 hónap alatt (hegkezeléssel gyorsabban)
4. Keloidos: a heg kiemelkedő, és folyton nő, csillogó fehéres színű (ebben az esetben nagyon fontos szintén a hegkezelés, lelassítható a növekedés és meg is állítható akár sok esetben, de el sanos nem tünthető).
5. Kontraktúrás: luk keletkezik pl varratok helyén, vagy laparoszkópiás műtétek után, piercingek helyén. Ezt is nagyon érdemes kezeltetni, mert mivel lefelé már húz, így hamar tudnak próblémát okozni ezek a hegek. Szépen javíthatóak hegkezeléssel.
6. És vannak kevert típusú hegek is.

Hogyan történik az első alkalom hegkezlés esetén?
Hegkezeléskor is, mint minden masszázsnaál az első lépés, hogy fontos kérdéseket teszek fel általános egészségügyi állapotról illetve magáról a hegről is.
Ezután megtekintem a heget, majd beleegyezéseddel megtapogatom, megnézem érzékeny-e, fáj-e maga a heg, majd utána a környékét nézem meg.
Ha indokolt ezek függvényében különféle technikákkal javítom a heged és az alatti szövetek állapotát. Már aáltalában 1 alkalom után is érezhető a változás (pláne fájdalmaknál).
Belső hegek esetén először egy teszt következik, majd pár nyomó fogással oldani lehet az összenövéseket, összetapadásokat.

Milyen életkorban lehet hegeket kezelni?
Alsó határ nincs, felső határ a csontsűrűségtől is függ 70 éves korig.

Hegkezelés ellenjavallatai:
- terhesség teljes időtartama
- rossz indulatú daganatos betegségek
- szervtranszplantáció esetén 6 hónap elteltével csak
- szívproblémák, szívbetegség esetén, peacmakernél (orvosi javallatra, és ez esetben a vibrációs fogások és eszközök ki kell maradjanak-bezavarhatják az eszközt)
- baleset nélküli spontán légmell előfordulása esetén, ha volt már erre példa)
- bordatörés esetén 12 hétig nem lehet
- láz, fertőző betegségek, akut gyulladások esetén
- kezeletlen magas vérnyomás esetén

Még december folyamán több videós tartalommal is készülök a témában.

Mivel ez még egy friss technika nálam így jelenleg bevezető áron lehet igénybe venni 2025. Januárig 1-ig.
Kedvezményes árak:
1. alkalom: állapotfelmérés (kérdések feltevése), heg környéki kötőszövetek átnézése és konzultáció kb 20-30 perc 5000 ft.
2. Állapotfelmérés+hegkezelés együtt 7000 ft
2. Hegkezelés alkalmai: 2000-5000 ft.